Bohyně Hékaté

11. october 2017 at 16:51 | Zanias |  Magie
Genealogie:bohyne-hekate-2.jpg
Bohyně Hekaté byla ctěna původně v maloasijské Kárii. U Řeků si podržela rysy všemocné bohyně, ochránkyně jezdců, rybářů, pastýřů a matek, a jako podsvětní božstvo se stala bohyní strašidel a kouzel. Tato druhá funkce v 5. stol. př. n. l. daleko převládla a Hekaté pak mohla být ztotožněna s Persefonou, staly se vládkyní mrtvých. Místem jejího působení byly cesty, kde se proháněla za noci v doprovodu černých psů. Hekaté se stala též ochránkyní žen, a bývala proto ztotožňována s Artemidou (neboť podobně jako ona pomáhala při porodu) a s Isidou. Za helénismu byla hlavním božstvem kouzelnic (a magie); nakonec se změnila v mocnou vládkyni démonů. Až do konce starověku byla proslulá její mystéria na Aigíně.
Hekaté měla také přezdívku Trivia - trojcestná (je ochránkyní cest, křižovatek, vládkyně tajemných sil, měsíce, noci a podsvětí). Určovala běh života, stanovila osud, ochraňovala děti a rodiny.

Mytologie:
Dcera Titána Persea a Asterie, podle některých tradic matka Skylly. Hekaté jediná bojovala ve válce s Giganty na straně nejvyššího boha Dia, dokonce zabila Giganta Klytia rozpálenými kameny. Za to jí Zeus povýšil mezi bohy, dal moc na zemi (paní porodu), na nebesích (paní měsíce) i v říši stínů.

Symboly:
Její moc byla velmi různorodá, avšak nejznámější bytostí zůstávala v podsvětní říši. Byla to bytost dobrotivá i děsivá. Na rozcestích jí lidé stavěli sloupy a přinášeli měsíčně oběti z jídel a nápojů. Tvrdilo se, že oběti Hekaté sama jí; odnášeli si je ovšem chudí lidé.
Je zobrazována ve třech podobách, které během dne střídala - ráno panna, na poledne žena, večer stařena. Spolu s Dianou a Selenou to byla také bohyně Měsíce. Mezi atributy patří pochodeň, a tak se záhy stala spojovanou s ohněm. Dalšími jejími znaky jsou hadi, dýky, klíče a psi. V pověrách se říká, že se za noci proháněla v doprovodu černých psů (snad těch, kteří jí byli obětováni?). Vládla totiž nad nočními a hrůzostrašnými bytostmi a dokázala povolat duše mrtvých, což je logické, jelikož byla považována za vládkyni mrtvých. Hekaté je kromě toho všeho také čarodějnice.
Její obraz stával před každým domem jako apotropaion. Byli jí obětováni psi, ovce, med i sladké medovina. Později ji umělci zobrazovali se třemi těly, nebo s jedním tělem, ale se třemi hlavami. Bohyně Hekaté byla ctěna původně v maloasijské Kárii. U Řeků si podržela rysy všemocné bohyně, ochránkyně jezdců, rybářů, pastýřů a matek, a jako podsvětní božstvo se stala bohyní strašidel a kouzel. Tato druhá funkce v 5. stol. př. n. l. daleko převládla a Hekaté pak mohla být ztotožněna s Persefonou
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 AIM! AIM! | Web | 2. november 2017 at 8:54 | React

Škoda, že o magii máš jen jeden článek :(

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama